Z czego zbudowane są ogniochronne kanały kablowe?
Wszystkie obiekty budowalne powinny spełniać określone normy przeciwpożarowe. W części z nich, np. w dużych budynkach użyteczności publicznej czy miejscach koncentracji wartościowych przedmiotów, wymaga się montażu specjalnych ogniochronnych kanałów kablowych. Czym one są, jaką mają budowę oraz jaką pełnią funkcję? Wszystko wyjaśniamy w poniższym wpisie.
Budowa kanału ogniochronnego
Ogniochronne kanały kablowe buduje się z ognioodpornych płyt. W zależności od zaleceń danego projektu mogą one mieć różne klasy ognioodporności. W niektórych przypadkach używa się nawet dwóch warstw płyt. Płyty łączy się ze sobą metalowymi elementami – wkrętami lub zszywkami. Tak przygotowane ogniochronne kanały kablowe można montować w ścianach, podłogach, sufitach, ale też na tych powierzchniach. Kluczowe jest to, by podczas eksploatacji przewodów zawsze był do nich dostęp.
Warto pamiętać o tym, że kanały znajdujące się w obiektach, w których panują trudne warunki (np. wilgoć, agresywne substancje ciekłe i lotne), takich jak laboratoria, hale przemysłowe, zakłady produkcyjne itp., powinny mieć dodatkową ochronę przeciwko nim. Przeciwpożarowe kanały kablowe nie muszą za to być specjalne oznakowywane w pomieszczeniach, dlatego też bez problemu można je estetycznie ukryć.
Funkcje ogniochronnych kanałów kablowych
Jak łatwo można się domyślić, kanały ogniochronne mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu ognia, jeśli dojdzie do zapalenia się któregoś z przewodów. To jednak niejedyna ich funkcja: kanały chronią też przewody znajdujące się w ich wnętrzach w przypadku, gdy dojdzie do pożaru w dowolnym pomieszczeniu budynku. Jest to konieczne, aby alarmy przeciwpożarowe, oświetlenie ewakuacyjne, spryskiwacze gaśnicze i inne urządzenia chroniące ludzkie życie otrzymywały zasilanie tak długo, jak to możliwe.