Do czego może doprowadzić zawilgocenie betonu?
Konstrukcje betonowe są bardzo często wykorzystywane w budownictwie. Zapewnia on dobrą izolacyjność cieplną i jest łatwy w obróbce. Dodatkowo materiał ten jest mrozoodporny i ognioodporny, do tego łatwo go tynkować, a jego cena jest atrakcyjna. O zaletach betonu można by długo mówić, jednak warto również pamiętać, że istnieją też pewne czynniki, które zagrażają temu materiałowi. Mowa tutaj przede wszystkim o zawilgoceniu, przed którym warto zabezpieczyć konstrukcje betonowe. Do czego może doprowadzić zawilgocenie betonu?
Straty ciepła i korozja materiałów
Zawilgocenie obiektów wykonanych z betonu może pojawić się z kilku przyczyn, na przykład zmiany stosunków wodnych, starzenia się budynku czy zalania go. Powodem może być również penetracja opadów atmosferycznych w głąb przegród albo brak zabezpieczeń hydroizolacyjnych. Nawet niewielki wzrost wilgoci może przyczynić się do strat utraty energii cieplnej. Poważną konsekwencją zawilgocenia betonu może być również przyspieszona korozja materiałów wykończeniowych. Mowa tutaj o takich materiałach, które są najbardziej podatne na wilgotność. Są to przede wszystkim powłoki malarskie i tynki. Zniszczeniu mogą ulec również elementy wykonane z drewna. W efekcie często wymagają one wymiany, co zwykle wiąże się z dużymi kosztami.
Mniejsza wytrzymałość elementów konstrukcji i rozwój bakterii i grzybów
Kolejnym skutkiem zawilgocenia betonu może być zmniejszenie wytrzymałości elementów konstrukcji. Chodzi tutaj przede wszystkim o układ nośny budynków, którego wytrzymałość zmniejsza się pod wpływem rozmiękania, do którego dochodzi po zawilgoceniu. Niebezpieczne dla zawilgoconych konstrukcji jest również zjawisko zamarzanie, ponieważ w tym czasie zwiększa się objętość wody. Następnie woda ulega rozmarzaniu, co wpływa na znacznie szybsze niszczenia się konstrukcji przede wszystkim na przyziemiu. Jeśli mówimy o zawilgoceniu budynków mieszkalnych lub użytkowych, to może ono doprowadzić do znaczącego pogorszenia się warunków, które w nim panują. Mowa tutaj przede wszystkim o zamakaniu urządzeń i mebli oraz o rozwoju grzybów i bakterii, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i komfort mieszkańców lub użytkowników budynku. Wilgoć wpływa również na estetykę pomieszczeń, ponieważ zacieki czy plamy widoczne mogą być przede wszystkim na ścianach, czy suficie. Właśnie dlatego niemniej ważne od zabezpieczenia konstrukcji stalowych jest odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji betonowych poprzez zastosowanie systemów hydroizolacji, które wyróżniają się trwałością i szczelnością.